Opublikowano

Urządzenie do ozonowania żywności

Aby w skuteczny sposób dezynfekować powietrze w warunkach domowych, najlepiej jest postawić na urządzenie do ozonowania. Ozonator pozwala na pozbycie się wirusów, bakterii czy grzybów, co z kolei sprawia, że zminimalizowane zostaje ryzyko zachorowania na różne schorzenia. Na jakiej zasadzie działa domowy ozonator? Wyjaśniamy to w niniejszym poradniku.

Czym jest ozonator domowy? Wyjaśniamy!

Ozonator to urządzenie, którego głównym zadaniem jest produkowanie i rozpylanie ozonu. Ozon (O3) posiada właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze oraz dezynfekujące. Dodatkowo, może on nawet usuwać z powietrza roztocza kurzu oraz rozmaite alergeny. Z szacunków ekspertów wynika, że ozonowanie żywności jest nawet 50 razy skuteczniejszą formą dezynfekcji aniżeli stosowanie chloru.

Ozon składa się z trzech atomów tlenu i jest to bardzo silny utleniacz. Cała procedura generowania ozonu przez to urządzenie jest prowadzona z wykorzystaniem wysokoenergetycznego prądu elektrycznego lub koronowego rozładowania.

Oprócz funkcji dezynfekujących urządzenie od ozonowania może też usuwać nieprzyjemne zapachy, takie jak np. dym papierosowy, stęchlizna czy pot. Służy ono też do ozonowania wody. Warto wiedzieć, że woda, która jest wzbogacona o ozon, często jest wykorzystywana w zabiegach pielęgnacyjnych, gotowaniu lub przy dezynfekcji żywności.

Myjka Milerd Detoxer
Myjka ozonowo ultradźwiękowa Milerd Detoxer

Wady klasycznych ozonatorów

Niestety klasyczne ozonatory mają też istotne wady. Przede wszystkim generują ozon w bardzo dużych stężeniach co jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi (i zwierząt). Powoduje to, że aby skorzystać z ozonatora trzeba opuścić pomieszczenie, a potem dobrze je wywietrzyć co jest bardzo uciążliwe, a często niemożliwe do wykonania. Kolejną wadą jest ograniczona skuteczność samej technologii ozonowania. Obecnie istnieją dużo wydajniejsze technologie niż klasyczne ozonatory wykorzystujące na przykład technologię ultradźwiękową (Megasonic Cleaning) jako uzupełnienie ozonowania. Popularnym i sprawdzonym urządzeniem do ozonowania żywności, które wykorzystuje też technologię Megasonic Cleaning jest myjka do żywności Milerd Detoxer.

Myjka ozonowo-ultradźwiękowa Milerd Detoxer

Milerd Detoxer w przeciwieństwie do klasycznych ozonatorów oczyszcza żywność znajdującą się w wodzie i generuje małe, bezpieczne ilości ozonu. Sprawia to, że urządzenie można w bezpieczny sposób użytkować w dowolnym pomieszczeniu i nie należy się obawiać o zdrowie. Dużą zaletą myjki Milerd Detoxer jest skuteczność oczyszczania znacznie wyższa niż w klasycznych urządzeniach do ozonowania żywności. Gwarantuje to połączenie technologii oznowania z ultradźwiękami o zwiększonej częstotliwości (technologia oczyszczania megasonicznego). Skuteczność myjki Detoxer została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w polskich i szwajcarskich laboratoriach. Tu link do badania laboratoryjne Milerd Detoxer.

Oczyszczanie żywności

Jak działa domowy ozonator?

Domowy ozonator działa w taki sposób, iż generuje ozon (O3) i generuje go do powietrza. W jaki sposób następuje wygenerowanie ozonu? Ważną częścią tych urządzeń jest elektryczny generator wykorzystujący różne metody wytwarzania.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem wytwarzania ozonu jest koronowe wyładowanie. Polega to na tym, iż są tam dwie elektrody w ozonatorze – anoda i katoda. Między tymi elektrodami powstaje pole elektryczne powodujące, iż cząsteczki tlenu (O2) rozszczepiane są na pojedyncze atomy tlenu. Później te atomy są łączone z innymi cząsteczkami tworząc cząsteczki ozonu. Później dochodzi do emisji ozonu w danym pomieszczeniu. 

Opisywana metoda działania klasycznych ozonatorów może być niebezpieczna! Dlatego dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem wykorzystującym ozon i zapewniającym przy okazji wyższą skuteczność oczyszczania jest myjka do żywności.

Żywność

Czy używanie ozonatora jest bezpieczne?

Wysokie stężenie ozonu w powietrzu jest toksyczne i może być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ozon sprawia, że podrażnione zostają błony śluzowe nosa i drogi oddechowe. Z tego względu osoby chorujące na schorzenia układu krążenia, astmę lub inne choroby układu oddechowego powinny korzystać z ozonatorów z zachowaniem najwyższej ostrożności. Przy zastosowaniu się do wszystkich instrukcji producenta ozonowanie mieszkania nie powinno mieć negatywnego wpływu na stan naszego zdrowia. Dlatego warto skorzystać z myjek do żywności, które są bezpieczne w użytkowaniu i nie generują wysokich stężeń ozonu!

Wybór ozonatora domowego – o czym pamiętać przy wyborze?

Gdy chcemy kupić urządzenie do ozonowania w warunkach domowych, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania i skuteczność oczyszczania. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż klasyczny ozonator będzie myjka ozonowo-ultradźwiękowa, najlepiej taka która wykorzystuje technologię Megasonic Cleaning – Milerd Detoxer. Na naszym blogu jest już artykuł jaką myjkę do żywności wybrać. Zachęcamy aby się z nim zapoznać.

Myjka do oczyszczania żywności Milerd Detoxer