Opublikowano

Dodatki do żywności. Jak skutecznie oczyszczać żywność?

W przemyśle spożywczym stosuje się wiele dodatków do żywności, które pełnią różne funkcje, takie jak poprawa konsystencji, smaku, aromatu czy wyglądu produktów. Warto znać najważniejsze grupy tych substancji i ich wpływ na właściwości żywności. Warto także samodzielnie dbać o oczyszczanie żywności już po zakupie – można w tym celu wykorzystać urządzenie takie jak domowa myjka do żywności.

Emulgatory, preparaty zagęszczające i stabilizatory: Co to są i jak wpływają na konsystencję żywności?

Emulgatory to substancje, które umożliwiają mieszanie się składników, które normalnie by się nie mieszały, takich jak tłuszcz i woda. Dzięki emulgatorom, produkty spożywcze uzyskują jednolitą konsystencję i lepsze właściwości sensoryczne. Przykłady emulgatorów to lecytyna (E322) czy mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E471).

Preparaty zagęszczające to substancje, które zwiększają lepkość żywności, nadając jej odpowiednią konsystencję. Stosuje się je m.in. w produktach takich jak dżemy, galaretki czy sosy. Przykłady preparatów zagęszczających to guma guar (E412), guma ksantanowa (E415) czy pektyny (E440).

Stabilizatory to substancje, które utrzymują jednolitą konsystencję żywności, zapobiegając rozwarstwianiu się składników czy osadzaniu się cząstek. Stosuje się je np. w napojach, deserach czy lodach. Przykłady stabilizatorów to alginiany (E400-E404), karagen (E407) czy celuloza (E460).

Oczyszczanie żywności za pomocą Milerd Detoxer
Oczyszczanie żywności za pomocą Milerd Detoxer

Substancje słodzące i smakowo-zapachowe: Jak wpływają na smak i aromat żywności?

Substancje słodzące to substancje, które nadają żywności słodki smak. Mogą być to cukry naturalne, takie jak sacharoza, fruktoza czy glukoza, ale także sztuczne słodziki, takie jak aspartam (E951), sukraloza (E955) czy acesulfam K (E950). Sztuczne słodziki są często stosowane w produktach niskokalorycznych, gdyż mają mniejszą wartość energetyczną niż cukry naturalne.

Substancje smakowo-zapachowe to substancje, które wpływają na smak i aromat żywności. Mogą być to naturalne ekstrakty roślinne, olejki eteryczne czy aromaty, ale także syntetyczne substancje, takie jak wzmacniacze smaku (np. glutaminian sodu, E621) czy aromaty identyczne z naturalnymi. Stosuje się je w celu poprawy walorów sensorycznych produktów spożywczych, takich jak napoje, przekąski czy dania gotowe.

Dodatki do żywności

Substancje kształtujące teksturę i środki aromatyzujące: Jak zmieniają wygląd i zapach żywności?

Substancje kształtujące teksturę to substancje, które wpływają na strukturę żywności, nadając jej odpowiednią teksturę i wygląd. Przykłady takich substancji to żelatyna, białko sojowe czy skrobia modyfikowana. Stosuje się je m.in. w produktach mięsnych, pieczywie czy deserach.

Środki aromatyzujące w żywności to substancje, które wpływają na zapach produktów spożywczych, poprawiając ich atrakcyjność dla konsumentów. Mogą być to naturalne olejki eteryczne, ekstrakty roślinne czy aromaty, ale także syntetyczne substancje, takie jak aldehydy czy estry. Stosuje się je w różnych grupach produktów, takich jak napoje, przekąski, dania gotowe czy słodycze.

Środki aromatyzujące w żywności

Bezpieczeństwo substancji chemicznych w żywności

Ważnym aspektem w kontekście bezpieczeństwa produktów spożywczych jest obecność substancji chemicznych w żywności. Aby zapewnić bezpieczną żywność dla konsumentów, konieczne jest monitorowanie i kontrolowanie obecności tych substancji oraz ocena ryzyka związanego z ich spożyciem.

Ocena ryzyka chemicznego: Jak oceniane są substancje chemiczne w żywności?

Ocena ryzyka chemicznego to proces, który pozwala na zidentyfikowanie i ocenę zagrożeń związanych z obecnością substancji chemicznych w żywności. Obejmuje ona analizę toksykologiczną, ocenę narażenia oraz charakterystykę ryzyka. W praktyce, ocena ryzyka chemicznego pozwala na ustalenie dopuszczalnych poziomów obecności substancji chemicznych w produktach spożywczych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. W praktyce niestety nadal często słyszymy o zatruciach i powikłaniach spowodowanych spożyciem żywności, w której normy zostały przekroczone. Dlatego tak ważne jest właściwe oczyszczanie żywności.

Substancje chemiczne w żywności

Polityka bezpieczeństwa żywności: Jak kontrolowane są substancje chemiczne?

Polityka bezpieczeństwa żywności obejmuje szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów spożywczych, w tym kontrolę obecności substancji chemicznych. W ramach kontroli bezpieczeństwa żywności, przeprowadzane są badania laboratoryjne, które pozwalają na monitorowanie poziomów obecności różnych substancji chemicznych w produktach spożywczych. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych poziomów, podejmowane są odpowiednie działania, takie jak wycofanie produktu z rynku czy nałożenie sankcji na producenta. Należy pamiętać, że badania laboratoryjne obejmują jedynie próbki żywności od niektórych dostawców. Powoduje to, że przez system kontroli często przechodzi żywność niższej jakości. W związku z tym musimy pamiętać o tym, aby po zakupie oczyszczać żywność.

Skuteczną metodą na usunięcie szkodliwych substancji z powierzchni owoców, warzyw czy też mięsa i ryb jest myjka ozonowo-ultradźwiękowa. Dla osób zastanawiających się jakie urządzenie do oczyszczania żywności wybrać przygotowaliśmy porównanie popularnych myjek – jaką myjkę do żywności wybrać?

Myjka ozonowo ultradźwiękowa Milerd Detoxer
Myjka ozonowo ultradźwiękowa Milerd Detoxer

System kontroli żywności: Jak działa i jakie ma cele?

Unijny system kontroli żywności to zintegrowany system, który obejmuje działania na różnych etapach łańcucha żywnościowego, od produkcji po dystrybucję i sprzedaż. Jego głównym celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa żywności oraz ochrona zdrowia konsumentów. W ramach tego systemu, przeprowadzane są regularne kontrole, które pozwalają na monitorowanie obecności substancji chemicznych w żywności oraz ocenę ryzyka związanego z ich spożyciem. Dzięki temu, możliwe jest podejmowanie szybkich i skutecznych działań w przypadku wykrycia zagrożeń dla zdrowia konsumentów o ile zostanie ono wykryte (kontrole nie obejmują całej dostępnej żywności, a jedynie wybrane próbki).