Opublikowano

Do czego służy licznik Geigera Mullera?

Liczniki Geigera to urządzenia służące do pomiaru promieniowania jonizującego. Licznik Geigera jest jednym z najczęściej stosowanych urządzeń do wykrywania promieniowania jonizującego w laboratoriach, przemyśle i ochronie zdrowia. Nazwa pochodzi od nazwisk fizyka Hansa Geigera i elektronika Walthera Müllera, którzy je wynaleźli w 1928 roku.

Licznik Geigera – do czego służy?

Liczniki Geigera są szeroko stosowane w dziedzinach związanych z radiacją, takich jak fizyka jądrowa, medycyna nuklearna, ochrona radiologiczna i geologia. Mogą one pomóc w monitorowaniu poziomów promieniowania w środowisku i w wykrywaniu źródeł promieniowania, takich jak skały zawierające pierwiastki promieniotwórcze lub urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące.

Jak jest zbudowany licznik Geigera?

Licznik Geigera składa się z rurki gazowej wypełnionej mieszaniną gazów, zwaną gazem licznikowym. Wewnątrz rurki znajduje się elektroda wysokiego napięcia i elektroda niskiego napięcia. Gdy cząstka promieniowania jonizującego przechodzi przez rurkę, jonizuje ona atomy w gazie licznikowym, co powoduje powstanie ładunków elektrycznych. Te ładunki są zbierane przez elektrody i rejestrowane przez układ elektroniczny jako impuls.

Milerd HiStand
Licznik Geigera Milerd HiStand

Jakie zagrożenia pozwala wykryć licznik Geigera?

Licznik Geigera pozwala wykrywać promieniowanie jonizujące.

  • Promieniowanie alfa: to promieniowanie składające się z jąder helu, które jest słabo przenikalne i może być zatrzymane przez nawet najprostsze materiały, takie jak arkusze papieru.
  • Promieniowanie beta: to promieniowanie składające się z elektronów lub pozytonów, które jest bardziej przenikalne niż promieniowanie alfa, ale może być zatrzymane przez materiały, takie jak metal lub szkło.
  • Promieniowanie gamma: to promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej energii, które jest bardzo przenikalne i może być zatrzymane tylko przez grube materiały, takie jak beton lub ołów.

Dzięki temu licznik Geigera pozwala wykryć różne rodzaje promieniowania jonizującego, co może pomóc w monitorowaniu poziomów promieniowania w środowisku i identyfikacji źródeł promieniowania, takich jak skały zawierające pierwiastki promieniotwórcze lub urządzenia emitujące promieniowanie jonizujące. W związku z tym, liczniki Geigera są szeroko stosowane w dziedzinach związanych z radiacją, takich jak fizyka jądrowa, medycyna nuklearna, ochrona radiologiczna i geologia.

Milerd HiStand

Licznik Geigera – gdzie kupić?

Od tego jak działa licznik Geigera zależy nasze bezpieczeństwo dlatego ważne jest aby kupować urządzenia sprawdzone. Profesjonalny licznik Geigera Milerd HiStand można zakupić w naszym sklepie internetowym. Milerd HiStand pozwala wykryć cząstki promieniowania beta, gamma, X. Urządzenie posiada wzmocnioną konstrukcję i odporność na trudne warunki terenowe. Dozymetr umożliwia pomiar promieniowania tła i przyjętej w dłuższym okresie dawki promieniowania. Zapewniamy obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną. Realizujemy zamówienia dla klientów detalicznych, hurtowych, w tym dla instytucji publicznych, ośrodków naukowych, służb mundurowych.

Jak używać licznika Geigera?

Korzystając z licznika Geigera (dozymetru) przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i przestrzegać wszystkich zaleceń producenta dotyczących bezpieczeństwa. Pomiar przy użyciu licznika Geigera może być skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcjami producenta i z zachowaniem ostrożności i przepisów bezpieczeństwa. Podczas przeprowadzania pomiaru przytrzymaj licznik w pobliżu źródła promieniowania i zaczekaj na odczyt. Z niektórych liczników Geigera można korzystać w trybie pomiaru ciągłego, gdzie mierzona jest dawka promieniowania przyjęta w dłuższym okresie czasu. Na tej podstawie można określić jaka dawka promieniowania została przyjęta w ciągu na przykład dnia pracy. Milerd HiStand może pracować w trybie ciągłego pomiaru nawet przez kilka tygodni dzięki zasilaniau przez panele słoneczne.

Licznik Geigera